Főzzünk okosan!

Hogyan lesz leginkább egészséges az étel? Az egyes ételkészítési módokról. Ha szétfőtt, íztelen zöldségek, zsírban tocsogó hús, vagy éppen égett étel kerül a tányérunkba, biztosak lehetünk benne, hogy nem megfelelő főzési módszert választottunk. Hogyan készítsünk egészségesebb fogásokat?

A zöldségeket vitamintartalmuk megőrzése érdekében érdemes párolni vagy gőzölni. Minimális folyadék hozzáadásával, saját levében pároljuk az ételt és figyeljünk arra, hogy ez 5-10 percnél ne tartson tovább. A tűzről levéve és lefedve tartva a zöldség tovább puhul a gőzben, így kisebb lesz a vitaminveszteség mértéke. A megfelelően párolt étel állaga, íze, illata és színe igazi gasztronómiai élményt nyújt a szétfőzött fogásokhoz képest.
Gőzölés
Az egyik legegészségesebb módszer az ételek elkészítésére, hiszen az értékes vitaminok és ásványi anyagok nagy része megmarad a kész zöldségben. A gőzben főtt ételek amellett, hogy magas tápértékkel bírnak, könnyen emészthetők, kissé roppanósak, és nem utolsó sorban ízekben kifejezetten gazdagok. A gőzölőt (legjobb a bambuszból készült változat) helyezzük egy forrásban lévő vízzel teli edény fölé, fedjük be, és rövid ideig gőzöljük benne az ételt. Nemcsak zöldséget, hanem húst vagy akár halat is készíthetünk ezzel a technikával.
Fóliában sütés
Ezzel az eljárással minimális zsiradékkal, vagy akár anélkül készíthetünk remek fogásokat, ráadásul ízekben igencsak gazdag végeredményre számíthatunk. Zöldséget és húst is süthetünk így, akár különféle fűszerekkel megbolondítva. A fóliába tekert falatok gyakorlatilag saját levükben párolódnak a sütőben, így amellett, hogy akár teljesen megspórolhatjuk a hozzáadott zsiradékot, nem fog megégni az étel.

Ételkészítés cserépedényben
Római tálban zsiradék nélkül – vagy minimális mennyiségű olajjal – párolhatjuk meg az ételt saját levében. Ezen ősi konyhai eszköz segítségével aromadús, különleges zamatú, igazán ízletes eredményre számíthatunk, ráadásul a tápanyagok sem vesznek el. Az edény titka, hogy minden használat előtt kb. fél órára hideg vízbe kell áztatni, így az edény falából fokozatosan párolog a víz sütés közben, ezáltal nem szárad ki az étel. Ügyeljünk arra, hogy a tálat hideg sütőbe tegyük és lassan emeljük a hőfokot, így elkerülhetjük, hogy az edény fala megrepedjen.

Forrás: vitaminsziget.com / V.M.